Champions and Best of Show from the Food Preservation category at the Home and Family Arts Building on July 11. Pictured from left: Dawn Harris, superintendent; Carl Lauster, best of show and canned vegetables; Tammy Boggs, cannet meat, canned fruits, pickles, relish and miscellaneous; Chris Jinks, jams and jellies; Travis Roberts, dried foods; Ken Anderson III, youth.
Text and Photos
By Brianna Pitts
InkFreeNews
WARSAW — Open Class Champions and Best of Show were honored on Tuesday, July 11, in the Home and Family Arts Building.
-
-
Pictured from left: Sewing: Marsha Miller, Superintendent and Toddler; Carol Gaston, Children; Julie Popenfoose, Adult — Quick and Easy; Carrie Schneider, Best of Show and Adult — Tailored Items; Suzannah Kuhn, Adult — Other items; Alice Keirn, Sewing for the home; Judy Clayton, accessories; Eden Farwell, youth.
-
-
Pictured from left: Foods: Linda Egolf, assistant superintendant; Monica Braman, cake; Judy Clayton, decorated cake, cookie; Debbie Larew, yeast bread, Rita Irwin, quick bread; Rebecca Tusing, best of show and pie; Kerine Harper, Diabetic and Specialty; Mackenzie Miller, youth; Hailey Hall, junior.
-
-
Pictured from left: Fine Arts-Art: Laurie Renier, superintendent; Aubrie Martin, junior.
-
-
Pictured from left: Fine Arts- Photography: Laurie Renier, superintendent; Chloe Laird, best of show and adult; Teagan Alley, junior; Shiloh Alley, youth.
-
-
Pictured from left: Crafts: Marvene Johnson, Superintendent, best of show and miscellaneous crafts; Merl Montel, wood; Libby Albert, ceramics; Jamie Shroeder, Holiday; Sally Lawlor, paper and glass; Janet Arnett, handmade jewelry; Alyse Swager, youth.
-
-
Pictured from left: Agriculture: Kris Hile, grain; Debbie Larew, vegetables and root crops; Bonnie Hile, leaf vegetables; Chris Jinks, peppers and tomatoes; Eleanor Watkins, fruit; Riley Hall, youth; Bryce Vargo, junior.
-
-
Herbs: Pictured from left: Amy Thompson, superintendent; Lee Ann Jaeger, medicinal; Connie Fribley, all other herbs.
-
-
Garden Flowers and Plants: Pictured from left: Connie Fribley, co-superintendent, best of show amd roses, garden flowers class 3; Deb Shroeder, arrangements; Maureen Mauzy, foilage plants; Nolan Swager, youth; Judy Clayton, professional; Lee Ann Jaeger, garden flowers class 2.
-
-
Needlework: Pictured from left: Julie Popenfoose, superintendent; Janet McFarren, best of show and knitting; Jamie Shroeder, crochet; David Vargo, embroidery; Beverly Earnhart, counted cross stitch; Tammy Wise, miscellaneous.
-
-
Needlework-Quilt: Pictured from left: Julie Popenfoose, superintendent; Debra Fitzsimmons, best of show and pieced quilt; Thelma Matthew, hand applique quilt, wall hangings and accessories; Kim Binkerd, machine applique quilt; Marie Gauthier, other quilt.
-
-
Food Preservation: Pictured from left: Dawn Harris, superintendent; Carl Lauster, best of show and canned vegetables; Tammy Boggs, cannet meat, canned fruits, pickles, relish and miscellaneous; Chris Jinks, jams and jellies; Travis Roberts, dried foods; Ken Anderson III, youth.